Yayınlar
Mevzuat
Raporlar
Basında TÜRKTED
Yararlı Linkler
 
    Diğer Haberler  
 
 
 
 
   
Anasayfa   Hakkımızda   Yönetim Kurulu   Sekreterya   Üyeler   E-Bülten   İletişim
TÜRKTED’İN 21. OLAĞAN GENEL KURULU ANKARA’DA TOPLANDI

TÜRKTED’İN 21. OLAĞAN GENEL KURULU ANKARA’DA TOPLANDI

Kuruluşunun 30ncu yıldönümünü bu yıl kutlayacak olan TÜRKTED’in 21. Olağan Genel Kurul Toplantısı tohumculuk sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Başkanlık Divanı seçimi ile başlayan toplantıda hem Türkiye tohumculuğunun dünden bugüne yaşadığı süreç, hem de geleceğe dair beklentiler ele alındı.

 Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRKTED) 21. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı 21 Ocak Çarşamba günü Ankara Crowne Plaza Otel’de gerçekleştirdi. TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mete Kömeağaç’ın açılışını yaptığı toplantıya 33 üye ile birlikte Tohumculuk Sektörünün diğer temsilcilerinden oluşan 70’in üzerinde davetli katıldı. Toplantıda ilk olarak Başkanlık Divanı seçimi yapıldı, Divan Başkanlığına Fahri Harmanşah, Yazman Üyeliklere ise Tayyib Arslan ile Lütfü Sav getirildi. Toplantının ilk açılış konuşmasını Başkan Dr. Kömeağaç gerçekleştirdi. Ardından Genel Kurul’a misafir olarak katılan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç söz aldı. Açılış konuşmalarından sonra Genel Kurul çalışmalarına başlanarak, TÜRKTED Genel Sekreteri Dr. Müfit Engiz tarafından 2013–2014 Yönetim Kurulu Çalışma Raporu Genel Kurul’a sunuldu.

Dr. Mete Kömeağaç: Ar-Ge’yi destekliyoruz
Genel Kurul Toplantısı’nın ilk açılış konuşmasını yapan TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mete Kömeağaç, Türkiye tohumculuk sektörünün dünden bugüne olan gelişiminden bahsetti. Geleceğe daha sağlam bakmak için geçmişin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Kömeağaç, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) ürettiği tohumları Tarım Kredi Kooperatifleri’nin pazarladığı dönemlerden yola çıkarak; “Türkiye’de tohumculuk sektörü yıllarca sorunsuz bir şekilde yürüdü. Özel sektörün gelişmesi için yapılan mücadelelerde de Bakanlık’la ortak çalışmalar yürüttük ve hep destek gördük” dedi.

Dr. Kömeağaç, önceleri tohum işleyecek doğru dürüst ekipman ve mekanizasyona sahip değilken şimdi bu makineleri ihraç ediyor konuma gelmiş olmamızın gurur verici olduğunu belirtti. Hem tohum hem de tohum üretiminde kullanılan makinelerin üretilmeye başlamasıyla birlikte yasal düzenleme ihtiyacının da ortaya çıktığına değinerek, “Tohumculuk Kanunu’nun çıkış sürecinde hem biz hem de Bakanlık sektörümüzün güçlü bir yapıya kavuşması için önemli desteklerde bulundu. Bugün Türkiye Tohumcular Birliği ve 7 alt birlikle gurur duyduğumuz bir yapıya sahibiz. Birliğin çalışmalarına TÜRKTED olarak her zaman destek vermeye hazırız” şeklinde konuştu. Tohumculuk sektörünün bugün Ar-Ge konusunda daha kapsamlı projeler geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Kömeağaç, tohumculuk konusundaki araştırmalara her zaman destek vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yıldıray Gençer: Tohumculuk sektörü hızla büyüyor
Dr. Kömeağaç’ın ardından TÜRKTOB ve TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer söz aldı. Tohumculuk Kanunu’nun çıkışı ve TÜRKTOB’un kuruluşuna kadar olan süreçte TÜRKTED’in büyük katkısı olduğuna değinen Gençer, “Türkiye Tohumcular Birliği ve bağlı birliklerimiz kurulduktan sonra, çok genç bir kuruluş olmamıza rağmen sektörü temsil etmek adına hem yurt içinde hem yurt dışında tohumculukla ilgili birçok faaliyete imza atmaya başladık. Bugün geldiğimiz noktada artık hem ülke içinde hem de ülke dışında izlenen, büyüyen ve gelişen bir konumdayız” dedi ve verdikleri desteklerden dolayı Bakanlığa teşekkürlerini sundu.

Büyüyen bir sektör olarak tohumculuk sektöründe de zaman zaman sorunların yaşandığından bahseden Gençer, “Yürüdüğümüz bu önemli yolda çakıl taşları da, büyük taşlar da olacaktır. Biz bu yolda yürürken bu taşları hep birlikte kenara atacağız ve yürümeye devam edeceğiz. Tohumculuk Kanunu ile sektör yeniden yapılandı. Gelişen şartlara göre Kanun’da birkaç maddenin değişmesi ile birlikte sektörün önü daha da açılacak ve büyük katkılar sağlanacak” diyerek, Genel Kurul’un sektöre faydalı olması temennilerini iletti.

Mehmet Hadi Tunç: TÜRKTED ile uyum içindeyiz
Yıldıray Gençer’den sonra söz alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, birçok sektörün temel kaynağı olan tohumun, günümüzde gıda güvenliği ve üretim alanlarının kısıtlanması ile birlikte gelişen ve kalabalıklaşan dünyanın beslenme ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için giderek daha fazla önem kazandığını söyledi. Son yıllarda uygulanan destekleme politikalarıyla tohum üretimi ve ihracatında büyük artış yaşandığını vurgulayan Tunç, “Bakanlığımız, farklı birimlerde yürütülen tohumculuk faaliyetlerini 2008 yılında yapılan bir düzenlemeyle Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü -o dönemde Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü- bünyesinde bir araya getirdi. Ayrıca tohum muhafaza kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla Ankara’da 107 bin örneğin olduğu, kapasite bakımından dünyanın 3. büyük gen bankasını 2010 yılında faaliyete sokarak 12 bin çeşidi koruma altına aldı. 2014 yılının ilk 9 ayında tohum ihracat rakamımız 122 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılı toplam ihracat beklentimiz ise 150 milyon dolar civarında” dedi.

Sertifikalı tohum, fide ve fidan üretimine Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kredi verildiğinin altını çizen Tunç, 2008 yılından bugüne kadar toplam 12 bin 36 çiftçiye 784 milyon TL indirimli kredi kullandırıldığını söyledi. “Tohum teknolojisi ihraç eden bir tohumculuk sektörü gelecekte dünya tohum piyasasına yön verecek” diyen Tunç, bu konuda TÜRKTED’e önemli görevler düştüğünü belirterek, “Genel müdürlüğümüz, tohumculukla ilgili ciddi anlamda ileri sayılabilecek taslak mevzuat çalışmaları yapıyor. Bu taslakla ilgili TÜRKTED’in görüşleri bizim için çok değerli” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından hediye törenine geçildi ve TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı 21. Olağan Genel Kurul anısına katılımcılara hediyelerini takdim etti.

Dr. Müfit Engiz: 2014 sektör için olumlu geçti
Hediye töreninden sonra TÜRKTED Genel Sekreteri Dr. Müfit Engiz, Yönetim Kurulu Çalışma Raporunu Genel Kurul’a sundu. Sunuma 2013–2014 yıllarında TÜRKTED’in yapmış olduğu faaliyetlerle başlayan Dr. Engiz, tüm bu faaliyetleri 5 ana başlık altında topladıklarını söyleyerek başlıkları şöyle sıraladı: Uluslararası toplantılara katılım; ülkesel toplantılara katılım; TÜRKTED tarafından düzenlenen çalıştaylar, toplantılar, ziyaretler; Bakanlıktan talep edilen konular ve yayın-tanıtım. International Seed Federation (ISF - Uluslararası Tohumculuk Federasyonu) ve European Seed Association (ESA - Avrupa Tohumcular Birliği) gibi tohum sektöründeki uluslararası kuruluşların her yıl düzenlemiş oldukları etkinliklere katıldıklarını belirten Dr. Engiz, “Uluslararası toplantıların yanı sıra, TSÜAB gibi ulusal kuruluşların çalıştaylarında da yer alıyoruz” dedi.

TÜRKTED olarak taleplerini ve beklentilerini de sıralayan Dr. Engiz, “2014 yılı bizler için daha olumlu geçen bir yıl oldu. Kabak çekirdeği, cin mısır ve tatlı mısır gibi konulardaki taleplerimizin gerçekleştirilmesi konusunda olumlu görüşler aldık” dedi. 2009 yılında Antalya’da düzenlenen Dünya Tohumculuk Kongresi’ni ilerleyen yıllarda tekrar Türkiye’de gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Dr. Engiz, 2014 yılında toplanan TÜRKTED Çekirdek Kadro Çalışma Grubu’ndan da üretim, ithalat, ihracat, tescil ve sertifikasyon gibi konularda çalışmalar yapılması için önemli beklentilerinin olduğunu ve TOHUM Dergisinin 12. Sayısında ayrıntıları belirtilen “Çözüm Bekleyen Sorunların Sektöre Olumsuz Etkilerinin Analizi” başlıklı çalışmada, 17 başlık altındaki faaliyetler üzerine yoğunlaşılacağını sözlerine ekledi.

Dr. Engiz’in sunumunun ardından söz alan katılımcılar, hem Türkiye tohumculuk sektörü hem de TÜRKTED Yönetim Kurulu’nun faaliyetleriyle ilgili düşünce ve görüşlerini paylaştı. Genel Kurul’un öğleden sonraki oturumunda ise yalnızca TÜRKTED üyelerinin katılımı ile Denetleme Kurulu Raporu görüşüldü. Yönetim ve Denetim Kurulu raporları onaylanırken, 2015 yılı tahmini bütçe görüşmeleri de gerçekleştirildi. Tüzük değişikliğinin oylanmasının ardından Yönetim ve Denetim Kurulları seçildi.

Buna göre bir önceki Yönetim Kurulu, bir anlamda güven tazeledi ve TÜRKTED Üyeleri tarafından yeniden göreve seçildi ve asil listeler şu isimlerden oluştu:


YÖNETİM KURULU ASİL LİSTESİ DENETLEME KURULU ASİL LİSTESİ
Dr. Mete KÖMEAĞAÇ   (BAŞKAN) Mustafa ULUSOY
Burak GÖNEN   (BAŞKAN YARDIMCISI) Ayhan ATALAY
İ. Hamit ESİN     (BAŞKAN YARDIMCISI) Kamil YILMAZ      
Ayhan KULLEP  (SAYMAN ÜYE)  
Dr. Ahmet ENGİN                                   
Ersin ARISOY                                      
Mete Murat ŞÖLEN  
GENEL KURUL’DAN ANILAR


 
Tematik Medya