2. ZİRAAT BAYİLERİ ZİRVESİ ADANA’DA YAPILDI

18 Haziran 2017, 12:28

2. ZİRAAT BAYİLERİ ZİRVESİ ADANA’DA YAPILDI

TMMOB (Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) tarafından düzenlenen 2. Ziraat Bayileri Zirvesi 17-19 Şubat 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi.


Adana Seyhan Oteli’nde yapılan 2. Ziraat Bayileri Zirvesi'ne ZMO Genel Merkez Yöneticileri; Adana, Antalya, İzmir, İstanbul, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, Konya, Denizli, Samsun Tekirdağ, Muğla Bursa Kahramanmaraş Şube Başkanları; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü; Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü; Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı; Fide Üreticileri Birliği; TÜRKTED; TODAB; GÜİD; TİSİT; ZİMİD temsilcileri ve Türkiye‘nin değişik bölgelerinden gelen 200'e yakın ziraat bayisi katıldı. TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday’ın da “Tohumculuk sektörünün genel yapısı, tohumculuk sektörünün dinamikleri, gelecekteki durumu” gibi önemli konuları içeren sunumuyla panelist olarak katıldığı Zirve'de bir panel ve iki forumla zirai ilaç, gübre, tohum, fide ve fidan sektöründeki sorunların yanı sıra bu girdileri satan ziraat mühendislerinin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri de tartışıldı.

2. Ziraat Bayileri Zirvesi sonuç bildirgesi ZMO Adana Şube Başkanı Şahin Yeter tarafından açıklandı. Tarımın ulusal gelire yüzde 9, istihdama ise yüzde 25 katkı veren temel bir sektör olduğu vurgusu yapıldığı belirtilen sonuç bildirgesinde, “Artık sadece üretmek değil, gelişen teknoloji ile birlikte toplumsal beklenti ve ihtiyaçlara uygun şekilde, sağlıklı ve kaliteli bir üretim yapılması da gerekmektedir. Bu üretimi kontrollü ve izlenebilir üretim sistemi ile gerçekleştirebiliriz. Ziraat mühendisleri devreye girmeden bu sistem kurulamaz” denildi. Sonuç Bildirgesi için buraya tıklayınız.

  Tematik Medya