AVRUPA KOMİSYONU GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLER ÜZERİNE YAPILAN VE AB TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN ARAŞTIRMALARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERİN YER ALDIĞI BİR DOKÜMAN YAYINLADI

18 Haziran 2017, 12:28

AVRUPA KOMİSYONU GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLER ÜZERİNE YAPILAN VE AB TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN ARAŞTIRMALARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERİN YER ALDIĞI BİR DOKÜMAN YAYINLADI

Avrupa Komisyonu çevre, hayvan ve insan sağlığına yönelik GDO’ların güvenliği ile ilgili yaklaşık 50 araştırmanın sonuçlarını özetleyen “AB Tarafından Finanse Edilen GDO Projelerinin 10 Yılı” adlı bir kitap yayınladı.

“AB Tarafından Finanse Edilen GDO Projelerinin 10 Yılı” adlı yayın GDO güvenliği üzerine yapılan AB finansmanlı araştırmaların üzerine önceki yayınlanan yazıların bir devamı niteliğini taşıdı. Son 25 yılı aşkın bir süredir, 500’den fazla bağımsız araştırma grubu bu tür araştırmalarda bulunmuş ve yalnızca 2001 ve 2010 yılları arasında başlatılan projelere yaklaşık 200 milyon Euro AB finansman desteği sağlanmıştır.

Bu projelerin bulgularına göre, bilhassa az gelişmiş ülkelerde GDO’lar potansiyel olarak kötü beslenmeyi azaltma fırsatı yaratıyor, verimi artırıyor ve tarımın iklim değişikliği durumunda adaptasyonuna yardım ediyor. Yayın üzerine yorum yapan Araştırma, Yenilik ve Bilim Komseri Máire Geoghegan-Quinn kitabın amacının bilim ve bilgiye dayalı olarak GDO’lar üzerine yapılan şeffaf tartışmalara katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Yayın üzerine yorum yapan ESA (Avrupa Tohumcular Birliği) Genel Sekreteri Garlich v. Essen, “Belirtilen projelerin çoğunun özellikle GDO’ların çevre üzerine muhtemel negatif etkileri ve gıda güvenliği bağlamında kamuoyundaki kaygılara yönelik başlatılmış olmasına rağmen bugün itibariyle, desteklenen projelerin sonuçlarına göre bir kez daha GDO’ların çevre veya gıda ve yem güvenliği açısından risk oluşturduğunu ortaya koyan herhangi bir bilimsel kanıtın bulunmadığını göstermiştir” dedi.

Raporun tamamı için lütfen tıklayın.
  Tematik Medya