ÇİN HÜKÜMETİ DAHA GÜÇLÜ BİR TOHUM SEKTÖRÜ İÇİN YENİ KURALLAR GETİRDİ!

18 Haziran 2017, 12:28

ÇİN HÜKÜMETİ DAHA GÜÇLÜ BİR TOHUM SEKTÖRÜ İÇİN YENİ KURALLAR GETİRDİ!

Çin Devlet Konseyi Bakanlar Kurulu, yerli tahıl üretimini artırmak amacıyla modern bir tohum endüstrisinin daha hızlı gelişimi için 18 Nisan’da sektöre çağrı yaparak yeni kurallar yayınladı.


Hükümet bildirisinde, parçalanmış ve nispeten gelişmemiş olan tohumculuk sektörünün tarımsal sanayinin sürdürülebilir gelişimini engellediği ifade edildi.

Merkezi Hükümetin web sitesinde yayımlanan resmi açıklamada, Hükümetin 2020 yılına kadar, hububat tohumlarının yeterli tedarikini sağlamak amacıyla yüksek kaliteli tohumların serbestçe araştırılması ve geliştirilmesinin teşvik edileceğini bildirildi. Konsey tarafından, fiyatları dengede tutmak üzere hibrit mısır ve pirincin piyasaya arzını sağlamak ve diğer tarım ürünleri için yerel düzeyde tohum stokları oluşturmak amacıyla ulusal tohum rezervi planlaması yapıldığıbelirtildi.

Hükümetin bu bağlamda, her önüne gelen firmanın piyasaya kalitesiz tohum sürmesini önlemek üzere tohum pazarına erişimdeki eşikleri keskin bir biçimde artıracağı, rekabet gücünü artırmak amacıyla sektördeki birleşmeleri ve satın almaları özendireceği ve nitelikli tohum firmalarına vergi indirimi getireceği bildirildi.

Konsey tarafından, alınan bu tedbirlerin aynı zamanda yabancı şirketlerin Çin’deki tohum toplama, ar-ge, üretim ve ticari faaliyetlerini de düzenleyeceği ve yerli tohum şirketlerinin alınmaları ile ilgili güvenlik incelemelerini güçlendireceği ifade edildi. Tarım Bakanlığı, Ekim Alanları Yönetim Bölümü Müdür Yardımcısı Ma Shuping basın toplantısında, yeni kuralların yabancı şirketler için de iyi haberler verdiğini söyledi. Yabancı şirketler için hiçbir istisnanın olmayacağını söyleyen Shuping, yeni kararların uygulamaya konmasının tüm tohum şirketleri için hayırlı olduğunu belirtti ancak yabancı tohum şirketlerinin kendilerini baskı yaptığını da ifade etti.

Shuping, Çin’de halen 8700’den fazla resmi izinli tohum şirketi olduğunu ancak bunların sadece 100 tanesinin araştırma ve geliştirme kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Ülkede 35 adet yabancı sermayeli şirket olduğu ve bunlardan 5’inin mısır, 2’sinin pamuk ve kalan 28’inin de sebze ve çiçek tohumculuğunda faaliyet gösterdiklerini bildirdi (ZhoudongShangguan, Dow JonesNewswires, 18.4.2011)

 

  Tematik Medya