Anadolu Efes’ten iki yeni maltlık arpa çeşidi

11 Mayıs 2018, 18:38

36 yıldır tarımsal Ar-Ge çalışmaları yapan, çiftçi destek programları geliştiren ve sürdürülebilir tarım alanında başarılı çalışmalara imza atan Anadolu Efes, iki yeni maltlık arpa çeşidi geliştirdi.

Şerbetçiotunun Türkiye’deki tek alıcısı, arpanın ise en büyük alıcılarından biri olan Anadolu Efes, kaliteye verdiği önemin bir parçası olarak kendi ürünlerinin hammaddesi olan maltlık arpa ve şerbetçiotu talebini yerel üreticilerden, kendi tescilli türleriyle karşılamak amacıyla 36 yıldır tarıma destek veriyor. Sürdürülebilir tarım uygulamaları ile tarımsal Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlayan, çiftçiye eğitim ve fon desteği veren Anadolu Efes, geliştirdiği arpa ve şerbetçiotu çeşitlerinin üretiminin yaygınlaştırılması ve doğru şekilde yetiştirilmesini amaçlıyor.

Orta Anadolu için Emek, Güneydoğu Anadolu için Toprakana

1982 yılından beri maltlık arpa ve şerbetçiotu araştırma ve geliştirme çalışmalarını devam ettiren Anadolu Efes, iki maltlık arpa çeşidini daha tescil ettirdi; Orta Anadolu için Emek, Güneydoğu Anadolu için Toprakana.

Ülkemizdeki ilk özel sektör araştırıcı kuruluş yetkilerinden birini 1987 yılında alan Anadolu Efes’e ait Emek ve Toprakana çeşitleri, 13.04.2018 tarihinde gerçekleştirilen Serin İklim Tahılları Tescil Komitesi tarafından oybirliği ile tescil edilerek Türk tarımı ve çiftçisinin hizmetine sunuldu.

Emek, Orta Anadolu Bölgesi için alternatif karakterde, Toprakana ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi için yazlık karakterde, yüksek verim ve üstün maltlık kalitesi öne çıkan arpa çeşitleridir.

Çiftçilere verdiği sertifikalı tohumlar karşılığında ürün alımı yaparak üreticileri, verimlilik yönünden ve mali açıdan güvence altına almayı amaçlayan Anadolu Efes, ayrıca verdiği eğitimlerle çiftçilerin ekim, sulama teknikleri, gübre kullanımı konularında bilgilendirilmesine de büyük önem veriyor.