TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TARIMDA

18 Haziran 2017, 12:28

Türkiye’nin Geleceği Tarımda

Türkiye'nin geleceğini tarım üzerine kurmasının gerektiğini belirten Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Gençoğlu, "Bir gün otomotiv de tekstil de bitebilir; ancak tarımın bitmesine imkân yoktur".


Türkiye'nin geleceğini tarım üzerine kurmasının gerektiğini belirten Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Gençoğlu, "Bir gün otomotiv de tekstil de bitebilir; ancak tarımın bitmesine imkan yoktur. Ülkenin ihracatında diğer sektörlere kıyasla daha az bir yer tutması, tarımın önemini asla azaltmamalıdır. Makineleri, fabrikaları başka ülkelere taşıyabilirsiniz ama toprağı taşıyamazsınız" diye konuştu.

Ekonomide tarım ile sanayinin bütünleşmesinin önemine de değinen Gençoğlu, "Hiçbir ülkede tarımsal faaliyetlerin sanayiden bağımsız olarak modern yöntemlerle sürdürülmesi mümkün değildir. Ekonomik gelişme sürecinde tarım ve sanayi sektörleri arasında bir paralellik sağlanamaz ise yalnız başına hiçbir sektör, en azından dünya piyasalarındaki konjonktürlerin karşısında bir anlam ifade edemez" dedi." Gençoğlu, Türkiye'nin tarım alanında son 10-15 yıldır tarımda ulusal bir politika izlenememesi, rakiplerin birçoğunun AB üyesi olması ve buradaki teşviklerinden önemli ölçüde yararlanmaları ve kendini gösteren yüksek faiz düşük kur para politikaları nedeniyle sektördeki firmaların yurt dışı pazarlarını kaybetme sürecine girdiğine dikkat çekti. Kur politikalarından dolayı ithalatın çok cazip hale gelerek ABD'den pamuk, Rusya'dan buğday, Fransa'dan arpa, Mısır'dan pirinç, Ukrayna'dan mısır, Sri Lanka'dan çay, İtalya'dan bakla, Çin'den sarımsak, Panama'dan muz, Meksika'dan nohut, Kanada'dan mercimek ithal edildiğini hatırlatan Gençoğlu, "Almanya'dan dondurulmuş bezelyeyi yüzde 25 gümrüğünü, Yunanistan'dan şeftali püresini yüzde 50 gümrüğünü ödeyip Türkiye'den daha ucuza mal edebiliyorsak yetkililerin acilen düşünüp stratejik olarak çözüm bulmaları gerekmektedir. Türkiye tarım ülkesidir ve bundan dolayı geleceğini tarım üzerine kurulması gerekir" dedi.
(Dünya, 30 Ekim 2010)
  Tematik Medya