TÜRKTED’DEN PROF.ÖZCAN’A TEPKİ

18 Haziran 2017, 12:28

TÜRKTED’DEN PROF.ÖZCAN’A TEPKİ

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Nevşehir Üniversitesi’nin akademik yılı açılış töreninde yaptığı “Türkiye’de domates yiyenlerin 20 yıl içerisinde ölebileceği” açıklamasıyla herkesi çok şaşırttı. Konunun uzmanları ve tohumculuk sektörü ise yalnızca şaşırmakla kalmayarak hem Prof. Özcan’a tepkilerini dile getirdi hem de Özcan’ın açıklamalarına “açıklık” getirdi.
Söz konusu tepkilerden biri Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRKTED) adına Genel Başkan Ali Özbuğday’dan geldi. Prof. Özcan’ın, “Türkiye’de yetiştirilen domates ve buğday tohumlarının büyük bir bölümünün ABD ve İsrail’den getirildiği” yönünde yaptığı açıklamanın gerçekleri yansıtmadığını belirten Ali Özbuğday, domates ve diğer sebze tohumluğunun önemli bir kısmının yurt içinde üretildiğini söyledi.

Bu tohumların küçük bir kısmının ithal edilmesine rağmen yerli sebze tohumu üretiminin her yıl arttığını ve toplam sebze tohumlarının yaklaşık yüzde 30’unun yerli üretimle karşılandığını söyleyen Ali Özbuğday, ”Ancak ülkemizde kullanılan buğday tohumunun yaklaşık yüzde 90-95’i yurt içinde üretilen tohumlardır. Ayrıca İsrail’den ithal edilen tohumların toplam ithalat içindeki payı yüzde 3-5 arasındadır. Türkiye’de üretilen domatesler, bütün diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi doğal yollarla elde edilmiş tohumlardan üretilmektedir. Ülkemizde Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO), bu tohumlarda olmadığı gibi GDO’lu domates tohumları dünyada ticari olarak bulunmamaktadır. Gerçek bu iken, YÖK Başkanı’nın bu talihsiz açıklamalarının kimseye faydası olmadığı gibi ülkemiz tarım sektöründe yeni tartışmalara yol açacağı ve sektöre zarar vereceği kesindir” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Özcan’ın, söz konusu açıklamasında değindiği: “domates tohumlarında genetik programlama olduğu, bu tohumlara genetik mekanizma yerleştirildiği, bunun da hiç bilinmeyen hastalıklara neden olduğu, 20 yıl içerisinde o tohumdan yiyen insanların öleceği ve sonunda bunun milleti yok edebileceği” açıklamalarının bilimsel bilgi ve ülke gerçekleriyle hiçbir ilgisi olmadığını dile getiren TÜRKTED Başkanı, ayın zamanda tohumculuk sektörü ve onun girdi sağladığı tarım sektörünün de büyük bir iftira ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Prof. Özcan’ın açıklamalarının yalnızca tohumculuk sektörü ve çiftçiler açısından değil, ihracat açısından da kaygı verici olduğunun altını çizen Ali Özbuğday, bu kaygısını şu sözlerle açıkladı: “Yabancı ülkelerdeki alıcılar YÖK başkanının bu konudaki bilgi eksikliğini ve açıklama yapmasındaki niyetini bilmedikleri için ‘Türkiye’de bütün üniversitelerin üstündeki kurulun Başkanının Türkiye’de üretilen domatesler insan öldürücü genetik mekanizma taşıdığını açıkladığını ve bu domateslerin ithalatı sakıncalıdır!’ diye düşünmeyecekler mi?”

Özbuğday son olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili değerlendirme yapması için çağrıda bulundu.
  Tematik Medya