DTÖ VERİLERİNE GÖRE SEBZE TOHUMLUĞU İHRACATIMIZ GİDEREK ARTIYOR

18 Haziran 2017, 12:28

DTÖ VERİLERİNE GÖRE SEBZE TOHUMLUĞU İHRACATIMIZ GİDEREK ARTIYOR

Tohumculuk sektörümüzün uluslararası ticarete konu olan ürünleriyle ilgili bazı veri ve göstergeleri daha sağlıklı bir sektörel değerlendirme yapılabilmesi amacıyla bundan böyle belirli aralıklarla tüm paydaşlarımıza yorumsuz bir şekilde duyuracağız.


Tohumculuk sektörümüzün uluslararası ticarete konu olan ürünleriyle ilgili bazı veri ve göstergeleri daha sağlıklı bir sektörel değerlendirme yapılabilmesi amacıyla bundan böyle belirli aralıklarla tüm paydaşlarımıza yorumsuz bir şekilde duyurmanın yararlı olacağını düşündük. Bu bağlamda, TÜRKTED Ağustos 2011 e-bülteninde sebze tohumculuğumuzla ilgili (GTİP: 120991 grubu) bazı dış ticaret verilerini sizlerle paylaşarak bu hizmeti başlatıyoruz. Şimdilik bu verilerin yorumunu sektörümüzün değerli mensuplarına bırakmayı uygun gördük. Ancak, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kaynaklarından derlediğimiz bu verilerle ilgili olarak Derneğimizin hazırladığı raporları da önümüzdeki dönemde tüm sektör mensuplarıyla paylaşmayı planlıyoruz.

İlk aşamada sebze tohumculuğunu seçmemizin nedeni ise son yıllarda 8 milyar doları aşan dünya toplam tohumluk dış ticaret hacminin neredeyse yüzde 75 - 80’ini sebze tohumları ithalat ve ihracatının oluşturuyor olması, diğer taraftan 150 milyon dolarlık Türkiye toplam tohumluk ithalat değerinin de nerdeyse üçte ikisinin sebze tohumluğu ithalatımıza dayanıyor olması. Ayrıca, ülkemizin 2010 yılındaki 80 milyon dolarlık toplam tohumluk ihracat değerinin yaklaşık 13,3 milyon dolarlık bölümü sebze tohumlarına ait ve istikrarlı bir artış gösteren bu değerle ülkemiz 2010 yılında sebze tohumu ihraç eden 1 ülke arasında 22. sırada yer alıyor. Son yıllarda en fazla sebze tohumu ihraç ettiğimiz ülkeler Irak ve Hollanda iken aynı gruptaki tohumlukları en çok ithal ettiğimiz ülkeler ise İsrail, Hollanda ve Çin. Önümüzdeki aylarda sırasıyla endüstri bitkileri, hububat, çayır mera yem bitkileri vd. bitki türlerine ait tohumluklarla ilgili en güncel dış ticaret rakamlarını da sizlere sunmaya devam edeceğiz.
(Türlere, ülkelere ve yıllara göre düzenlenmiş en güncel bazı verileri görmek için buraya tıklayın).

  Tematik Medya