TÜRKİYE TOHUMDA DIŞA BAĞIMLI DEĞİL!

18 Haziran 2017, 12:28

TÜRKİYE TOHUMDA DIŞA BAĞIMLI DEĞİL!

TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday, “Türk tohumculuk sektörü, yerli firma sayısının artmasıyla beraber kabuğunu kırıyor. Bugün tohum üretimi yapan yaklaşık 350 firma sektörde faaliyet gösteriyor. Bunlardan 70 kadarı araştırmacı kuruluş niteliğine haiz ve kendi Ar-Ge çalışmalarını yapabiliyor” dedi.

Ali Özbuğday, bu gelişmelerin tohum ihracatında kaydedilen başarıyla da kendisini gösterdiğini söyledi. Türk tohumculuğu ile ilgili doğruluk taşımayan birçok açıklama yapıldığını ve bunların bütün tarım sektörüne çok ciddi zararlar verdiğini kaydeden Özbuğday, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de kullanılan tohumun yarısından fazlası yerli şirketler tarafından üretiliyor. Türk tohumculuğu TÜBİTAK’ın Ar-Ge ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın sertifikalı tohum kullanımını artırmaya yönelik destekleriyle kendi teknolojisini geliştirmektedir. Artık bu alanda dünyadan rekabetçi altyapımızı hızla geliştirme yolundayız. Ar-Ge çalışmalarına verilecek desteklerle sektör, önümüzdeki yıllarda çok ciddi atılımlar yapacak. Daha önce ülkemizde hep Hollanda, İsrail ve Amerika tohumculuğu örnek gösterilirdi. Şimdi devir değişti. Türkiye bugün, tohumculukta dünyaya örnek gösterilen ülkelerden biri haline geldi. Yerli firmalar pek çok çeşitte Hollanda, İsrail ve Amerikan firmalarıyla yarışıyor. Yerli şirketler fiziki ihracatın yanında, yurt dışına geliştirdikleri yeni çeşitlerin lisanslarını da satmaya başladı.”

Yanlış bilgiler içeren açıklamaların sektöre ciddi zarar verdiğini kaydeden TÜRKTED Başkanı Özbuğday, “Söylentiler, ilk önce tüketiciyi tereddüde düşürüyor. Dolayısıyla üreticiyi de çok zedeliyor. Tohum ticareti ve ihracatı yapan sanayiciyi çok kötü etkiliyor. Modifiye domates tohumlarıyla insanlara zarar verilebileceğini söylerseniz, bu ürünleri nasıl ihraç ederiz? Bu tür sorumsuz ifadeler yurt dışı alıcılarımızı olumsuz etkiler ve ‘Türk ürünleri tehlikelidir’ gibi bir imaj oluşur. Bugün ülkemizde yeni çeşit geliştiren firmaların dörtte üçü yerli şirketlerden oluşuyor. Bu değerlerden haberi olmayan yetkisiz kimseler, stratejik öneme sahip olan tohum sektörüyle ilgili açıklamalar yapmamalıdır” diye konuştu.

“Bağımlılık yok, yerli üretim yüzde 50’yi aştı”
Ali Özbuğday, tohumda İsrail’e veya başka bir ülkeye bağımlı olduğumuz günlerin çok geride kaldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesela, İsrail’den söz edilip duruyor. İsrail’in Türkiye tohum ticaretindeki payı gittikçe azalıyor. Bugün İsrail ya da başka bir ülkenin tohumlarına gerek kalmadı. Yerli tohum şirketlerinin pazardaki payı yüzde 50’yi aştı. Ülkemizde kullanılan tohumların sadece yüzde 4’ü İsrail kaynaklıdır. Türk tohumculuğu son yıllarda Hollanda, Amerika ve İsrail firmalarıyla rekabet edebilecek düzeye geldi. Tohumculukta uygulanan politikalar ve Ar-Ge çalışmaları sayesinde dışa bağımlılık yarı yarıya azaldı.”
  Tematik Medya