“TÜRKİYE’DE GDO'LU TOHUM YOK”

18 Haziran 2017, 12:28

“Türkiye’de GDO'lu Tohum Yok”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı İlhami Aygun, Türkiye'de genetik müdahale görmüş tohum olmadığını söyledi.


Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkanı İlhami Özcan Aygun, Türkiye'de genetik müdahale görmüş tohum olmadığını, basının bu tür beyanlara rağbet etmemesi gerektiğini söyledi. TÜRK-TOB'un destekleriyle İstanbul'da düzenlenen Türkiye Tohumculuk ve Tohum Teknolojileri Fuarı'nda bir açıklama yapan İlhami Özcan Aygun şunları söyledi:

"Türk tohumculuğu genç bir sektördür. Yerli firmalarımız, dünyada bu işi 200, 250 yıldır yapan dev şirketlerle rekabet etmektedir. Ama en büyük sıkıntıyı, tohum sektörüyle ilgili GDO'lu tohumlar, tohum ithalatı gibi konularda bilir bilmez yapılan açıklamalardan çekiyoruz. Türkiye'de GDO'lu tohum yoktur. Geleneksel ıslah teknikleriyle çok farklı görüntülere sahip meyve ve sebzeler üretebiliyoruz. Kahverengi domatesleri, çizgili domatesleri, sarı biberleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Basınımızın da bu konuya duyarlı olması gerekir. Fuarı ziyareti sırasında bu konuları Sayın Bakanımızla da paylaştık. Kendisi de bu konuya son derece duyarlı. Ama bizim kendimizi iyi ifade edebilmemiz gerekiyor."

Türk tohumculuğunun son dönemde büyük bir atılım içinde olduğunu kaydeden İlhami Özcan Aygun, son yıllarda tohum ihracatı yapan firma sayısı ve ihraç edilen tohum miktarının belirgin biçimde arttığını belirtti. Aygun, sektördeki bu ivme sayesinde tohumda dışa bağımlılık sorunu kalmadığını da sözlerine ekledi.
(Sabah Antalya, 05 Kasım 2010).
  Tematik Medya