22 Mayıs 2022, 01:39

ULUSLARARASI TOHUMCULUK FEDERASYONU (ISF) DÜNYA TOHUMCULUK KONGRESİ 2025 YILINDA YENİDEN TÜRKİYE’DE

2025 yılı ISF Dünya Tohumculuk Kongresi Türkiye’de düzenlenecektir. Daha önce Kongre’nin Cumhuriyetimizin 100ncü kuruluş yılı olan 2023 yılında ülkemizde düzenlenmesi planlanmıştı. Ancak COVID 19 nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarındaki kongreler online olarak düzenlendiği için bu şekilde bir düzenleme yapılmak durumunda kalınmıştır. Dünya Tohumculuk Kongresinin ülkemizde düzenlenmesi tohumculuk sektörümüz için bir gurur vesilesidir.

ISF her yıl değişik bir ülkede Dünya Tohumculuk Kongresi düzenlemektedir. Bu çerçevede Kongrenin yapılacağı ülkeler 5 yıl öncesinden belirlenmekte ve kongrelerin programlanması gerçekleştirilmektedir.

Daha önce 2009 yılında TÜRKTED Antalya’da çok başarılı bir ISF Dünya Tohumculuk Kongresi düzenlemiştir. Tohumculuk sektörümüz ve ülkemiz için tem tanıtım hem de tecrübe kazanma açısından çok başarılı bir organizasyon olan 2009 yılı Dünya Tohumculuk Kongresinden hala takdirle söz edilmektedir.

2025 Dünya Tohumculuk Kongresi’nin ülkemizde düzenlenmesi ISF üyesi olan iki güzide kuruluşumuz; Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği, TÜRKTED ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği, TSÜAB tarafından birlikte gerçekleştirilecektir. Bu amaçla ISF ile TSÜAB/TÜRKTED arasındaki iş birliği anlaşması 17 Mayıs 2022 tarihinde Barselona'da imzalanmıştır.

Bu kongreden büyük beklentilerimiz mevcuttur. Bu kongre Türk Tohumculuk Sektörünün uluslararası alanda kendini göstermesine, dünya tohumculuk sektörünün geldiği seviyeyi değerlendirmesine, karşılıklı menfaate dayanan ve sağlıklı iş birliklerinin temellerinin atılmasına vesile olacaktır.

Ülkemiz ve Tohumculuk Sektörümüz için çok önemli bir faaliyet olan 2025 ISF Dünya Tohumculuk Kongresi’nin Türkiye’de düzenlenmesi için yardımlarını esirgemeyen Bakanlığımızın değerli yönetici ve mensuplarına, TSÜAB ve TÜRKTED Yöneticileri ile üyelerine, tohumculuk sektörümüzün değerli mensuplarına ve emeği geçen herkese teşekkür etmeyi bir borç biliriz.

TÜRKTED YÖNETİM KURULU

http://turkted.org.tr/img/galeri/BARCELONA7.jpg