19 Şubat 2021, 17:41

Değerli Üyelerimiz,

Kıymetli Paydaşlarımız,
Sizlerin destekleriyle tohumculuk Sektöründe 35 yılı geride bırakan Derneğimiz yaptığı çalışmalara bir yenisini daha eklemenin mutluluğu içindedir.
 
Derneğimiz 4 Mart 2021 Perşembe günü saat 14 te "Tohumculukta Crispr-Cas 9 Yönteminin Teknik ve Hukuki Açıdan Değerlendirilmesi" konusunda geniş katılımlı bir video konferans düzenleyecektir. 
 
Malumunuz, 2020 Nobel Kimya Ödülü Crispr-Cas Yöntemini geliştiren Dr. Emmanuel Charpentier ve Dr. Jeniffer A. Doudna'ya verilmiştir.  Özetle bu teknik canlılarda gen düzenlemesi (Gene Editing) ve Gen Susturulması (Gene Silencing) gibi iki özelliği ile öne çıkmaktadır. 
 
Video konferansta Değerli Üyemiz Sayın Altay Batur tarafından "Crispr-Cas Yönteminin Bilimsel Esasları" konusunda bir sunum yapılacaktır. Sunumu takiben AB Tohumculuk Mevzuatı konusunda uzmanlaşmış olan Sayın Fulya Batur " Avrupa Birliği'nde Crispr-Cas Konusunda Günümüzde Yaşanan Gelişmeler ve Farkli Topluluk ve Paydaşların Görüşleri" ni bizimle Brüksel'den paylaşacaktır. Sunumlardan sonra siz değerli katılımcıların iştiraki ile soru cevap bölümü gerçekleştirilecektir. 
 
Yönetim Kurulumuz bu çok önemli konuda ücretsiz olarak düzenlenen video konferansta sizleri aramızda görmekten büyük kıvanç duyacaktır. 
 
Katılım durumunuzu lütfen Genel Sekreterliğimize iletiniz. Daha detaylı bilgiler için Genel Sekreterliğimiz tarafından sizlere sürekli bilgi arz edilecektir.
 
Saygılarımızla,
 

TÜRKTED YÖNETİM KURULU