TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN BAŞI SAĞ OLSUN...

18 Haziran 2017, 12:28

TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN BAŞI SAĞ OLSUN...

Sadece ülkemiz tarım sektörünün ve tohumculuk camiasının değil birçok uluslararası tohumculuk kuruluşunun da yakından tanıdığı, Derneğimizin bir önceki Genel Sekreteri değerli insan, Sevgili Ayhan Elçi 8 Temmuz 2011 tarihinde yaşamını yitirdi.


Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRKTED) olarak, sektörümüze çok önemli katkılar yapmış olan Saygıdeğer Duayenimizi ebediyete uğurlamanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta değerli eşi ve evlatları olmak üzere tüm sevenlerine, tohumculuk sektörü mensuplarına ve Derneğimizin değerli üyelerine başsağlığı diliyoruz.

27 Haziran 1943 tarihinde Ağrı’da doğan Ayhan Elçi, devlet memuru olan babasının görevi nedeniyle ilk ve ortaöğrenimini Doğu Anadolu Bölgesi’nin çeşitli yerlerinde sürdürdü. Atatürk Üniversitesi Toprak İlmi Bölümü’nden 1965 yılında mezun olan Elçi 1967 yılında tamamladığı vatani görevinin ardından aynı yıl Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı ve 1975 yılına kadar bu teşkilatın Erzincan, Erzurum ve Iğdır’daki çeşitli birimlerinde görev aldı. DSİ’deki görevinin ardından 1975 yılında Hayvancılığı Geliştirme Genel Müdürlüğü’ne (HAYGEL) uzman olarak atandı ve böylece Ankara’da ve yurt dışında uzun yıllar sürecek olan bürokratlık görevine de ilk adımını atmış oldu. 1976–1977 yıllarında Milletlerarası Akdeniz Yüksek Zirai Etütler Merkezi (MAYZEM) bursuyla Fransa Montpellier’de kırsal kalkınma konusunda tamamladığı ihtisasından sonra 1983 yılına kadar HAYGEL’de Fen Heyeti Başkanlığı ve Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu dönemde Dünya Bankası tarafından finanse edilen çeşitli hayvancılık projelerinin hazırlanmasında ve uygulanmasında önemli görevler üslendi. Paris'te 1983 yılında başladığı OECD Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde Tarım Müşaviri ve MAYZEM Yönetim Kurulunda Türkiye Temsilciliği görevlerini 1987 yılına kadar sürdürdü. Bu görevi esnasında, OECD Tohumluk Sisteminin yanı sıra Fransa başta olmak üzere diğer OECD üyesi ülkelerin tohumculuk sistemlerini de yakından tanıma ve inceleme fırsatı buldu. 1987–1992 yılları arasında Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı, Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nde (sonrasında Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nde) Mühendis, Şube Müdürü ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992 yılında aynı bakanlıkta müsteşar yardımcılığı görevine atanan Merhum Elçi kamudaki görevini, 1994 yılından emekli olduğu Nisan 1997’ye kadar Başbakanlık’ta devlet bakanı danışmanı ve bakan danışmanı olarak sürdürdü.

Türkiye Tohumculuk Sektörünün Saygıdeğer Ağabeyi Ayhan Elçi, Nisan 1997’de başladığı TÜRKTED’deki Genel Sekreterlik görevini 2010 yılının sonuna kadar başarı ve özveriyle yerine getirdi. Bu görevi boyunca ülkemiz tohumculuk endüstrisinin Fransa, Hollanda, Almanya vb. tohumculukta lider olan gelişmiş ülkelerdeki düzeye erişebilmesi amacıyla yapılması gereken kurumsal ve yapısal değişimlerin gerçekleştirilmesi için cesaretle, sabırla, azimle ve kararlılıkla yoğun çaba sarf etti. Başta 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve 5042 Sayılı Yeni Bitki Çeşitlerine Ait Islahçı Haklarının Korunmasına İlişkin Kanun olmak üzere tohumculukla ilgili pek çok sayıda mevzuatın hazırlanmasına önemli katkılar sağladı. Ayrıca, Merhum Ayhan Ağabey tohumculuk sektörümüzün gelişimine ve kazanımlarının artırılmasına yönelik olarak birçok ülkesel ve uluslararası faaliyetin de ya birebir planlayıcısı oldu ya da doğrudan içinde görev aldı. Fransız Hükümeti’nin Tarım Liyakat Nişanında Şövalye Madalyasına sahip olan ve çok iyi düzeyde Fransızca’nın yanı sıra İngilizce de bilen Ayhan Elçi bu kazanımlarıyla birlikte uluslararası temas ve irtibatlarını da daima ülkemiz tohumculuk sektörü için kullandı. Gerek TÜRKTED’in ve gerekse sektördeki diğer paydaş kuruluşların uluslararası platformda tanınması ve ilerlemesi için ciddi çaba gösterdi.

Sevgili Ayhan Ağabeyimizin hakseverliğini, vatanseverliğini, nezaketini, paylaşımcılığını, uzlaşmacılığını, kolaylaştırıcılığını ve sahip olduğu diğer insani değerlerini çok özleyeceğiz… Onu bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

  Tematik Medya