TİGEM CEYLANPINAR TARIM İŞLETMESİ TÜRKİYE'NİN TOHUM MERKEZİ OLACAK

18 Haziran 2017, 12:28

TİGEM CEYLANPINAR TARIM İŞLETMESİ TÜRKİYE'NİN TOHUM MERKEZİ OLACAK

Tarım İşletmeleri Genel Müdürü (TİGEM) Mehmet Halis Bilden, Ceylanpınar'ın kısa süre içinde Türkiye'nin tohum merkezi olacağını söyledi.

TİGEM Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, Ceylanpınar'ın kısa süre içinde Türkiye'nin tohum merkezi olacağını belirtti. TİGEM'in 700 yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyen Bilden, görevlerinin Türkiye'nin ihtiyacı olan hem büyükbaş hem de küçükbaş damızlık hayvan ve sertifikalı tohumluk nüve üretmek olduğunu ifade etti. “Türkiye'deki sertifikalı tohumun yüzde 50'sinden fazlasını biz üretiyoruz. Sığır, koyun, keçi, ceylan ve atçılık işletmelerimiz var" dedi.

Ceylanpınar'ın dünyanın en büyük tarım işletmesi olduğunu aktaran Bilden, sulu tarımla birlikte üretimin 3–4 kat arttığını ve hedeflerinin 2014'e kadar 1 milyon 750 bin dekarlık Ceylanpınar arazisinin yaklaşık 1 milyon dekarını suyla buluşturmak olduğunu belirtti. Bunu başarmaları durumunda Ceylanpınar'ın Türkiye'nin tohum merkezi olacağını kaydeden Bilden, "GAP, DAP, KOP gibi projelere entegre olabilirsek, bu projeler sonucu ihtiyaç duyulan tohumu üretebilirsek ve bu tohumu çiftçiye ücreti karşılığında dağıtabilirsek Ceylanpınar'ın değeri 10'a katlanır" dedi.

TİGEM'in yaptığı çalışmalarda Tarım Bakanlığı'nın desteğini her zaman arkalarında hissettiğini söyleyen Bilden, Bakanlık’ın kendilerine birim alandan maksimum verimi almak için ne gerekiyorsa yapın talimatını verdiğini ve bu doğrultuda en uygun arazinin Ceylanpınar olduğunu belirtti. Bilden, “Ceylanpınar'ın önemli su zenginliği var ve sulu tarım için elverişli. Dünya artık kuru tarım yapmıyor çünkü kuru tarım kâr getirmiyor. Toprağı suyla buluşturmadan ve mekanizasyonunu sağlamadan kâr edilemez. TİGEM, hızlı bir şekilde teknolojik yatırımını yapıyor. Bitkisel, hayvancılık ve atçılık alanında kısa sürede çok iyi bir noktaya geleceğiz" dedi.

Amaçlarının en iyi tohumu çiftçinin en uygun fiyata almasını sağlamak olduğunu belirten Bilden, bu işi uzun süre yapmayı düşünmediklerini, belirli bir yerden sonra işi özel sektöre bırakmayı planladıklarını söyledi
(CHA)..
  Tematik Medya