DÜNYA TOHUMCULARI BELFAST’TA BULUŞTU

18 Haziran 2017, 12:28

 
DÜNYA TOHUMCULARI BELFAST’TA BULUŞTU

ISF (Uluslararası Tohumculuk Federasyonu) tarafından her yıl farklı bir ülkede düzenlenen Dünya Tohumculuk Kongresi 30 Mayıs - 01 Haziran 2011 tarihleri arasında Belfast’ta yapıldı.


1.168’i delege olmak üzere toplamda 1.426 kişinin kayıt yaptırdığı Kongre’ye yaklaşık 1.400 kişi katıldı. TÜRKTED delegasyonu olarak ISF Yönetin Kurulu Üyesi ve MayAgro Tohumculuk San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler, ISF Islahçılar ve Sürdürülebilir Tarım Komitesi Üyesi Fulya Batur ve TÜRKTED Genel Sekreteri Dr. Müfit Engiz’in yanı sıra TÜRKTED Üyesi Agromar, Antalya Tarım, Maro Tarım, MayAgro ve Ulusoy Tohumculuk firmalarından temsilciler de Kongre’ye katıldı. Katılımcı listesinde yer almakla birlikte Tohum Sanayicileri Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)’dan katılım sağlanamadı.

Dünyanın birçok ülkesinde yerel ve/veya uluslararası ölçekte olmak üzere tohumculuk konusunda çeşitli faaliyetlerde bulunan onlarca firmanın buluştuğu ve iş görüşmelerinin yapıldığı Kongre boyunca ISF bünyesinde çalışan farklı komite ve bölüm toplantıları da gerçekleştirildi. Kongre’nin son gününde ISF Genel Kurulu da yapılarak 2010 yılı çalışmaları ve hesapları ibra edildi ve gündemdeki diğer çeşitli konular karara bağlandı.

Genel Kurul’da, Filipin Tohum Endüstrisi Derneği’nin yanı sıra TSÜAB’ın da doğal (ordinary) statüde ISF’e üyeliği kabul edildi. Ayrıca, TÜRKTED Üyesi MayAgro firmasının temsilcisi Yusuf Yormazoğlu’nun ISF Tarla Bitkileri Bölümü’ne üyeliği için yapılan başvuru da seksiyon toplantısında kabul edilerek Yormazoğlu’nun üyeliği onaylandı.

  Tematik Medya