17 Ağustos 2020, 18:12

İçinde bulunduğumuz Korona virüs salgını hem dünyada hem de ülkemizde birçok sektörde olduğu gibi tohumculuk sektöründe de mevcut uygulamaların sorgulanmasına ve yeni yaklaşımların benimsenmesine ihtiyaç duyulduğunu bizlere gösterdi. 

 

Bu alanlardan birisi de iletişim, toplantı, kongre ve fuar düzenlemeleri konularıdır.  Bu yıl Uluslararası Tohumculuk Federasyonu ISF' in Güney Afrika'da yapacağı Dünya Tohumculuk Kongresi ile Asya Pasifik Tohumcular Birliğinin (APSA) Çin'de gerçekleştireceği Tohumculuk Kongresi Koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Bu nedenle ISF Dünya Tohumculuk  Kongresini sanal ortamda gerçekleştirmek zorunda kaldı.

 

Benzer şekilde birçok ülkede ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen kongre, fuar, tanıtım vb. faaliyetler de ya ertelendi ya da sanal ortamda gerçekleştirildi. Bu çerçevede tohumluk ticaretinin aksamaması ve tohumluk tedarik zincirinin sürekliliğinin devam ettirilmesi amacıyla TÜRKTED, Tohumculuk ve Teknolojileri konsepti ile elektronik ortamda "turktedonlineseedfair" adıyla uluslararası bir fuar uygulaması başlatmıştır. Böylece, TÜRKTED, vizyoner bir yaklaşımla bir uygulamanın öncülüğünü yapmış ve sektörümüzün bir ihtiyacını karşılamıştır.  Bu fuar ile bir yandan ülkemiz tohumculuğunu dünyaya tanıtarak tohumluk ihracatımızı ve ticaretimizi arttırmak bir yandan da uluslararası tohum ticaretine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.  

 

turktedonlineseedfair isimli uygulama ile TÜRKTED, ülkemizdeki ve dünyadaki bütün tohumculuk kuruluşları ile tohumluk teknolojileri ve tarımsal üretimle ilgili faaliyet gösteren kuruluşlara internet ortamında;

 

 • Ürünlerini sergileme, birbirleri ile irtibata geçme ve ticari bağlantılar kurma imkânı vermektedir.
 • Bu uygulama ile firmalar daha etkin ve geniş bir şekilde ürünlerini resim, katalog video vb görsellerle sergileme imkânına kavuşacaktır.  
 • Uygulamanın en önemli avantajlarından birisi hem katılanlar hem de düzenleyenler için yüksek maliyet gerektiren fuar masrafları, seyahat ve konaklama gibi birçok kalemde önemli miktarda tasarruf sağlamasıdır. 
 • Bunun yanında katılımcılar geniş yelpazede ürün çeşitliliğine de erişim imkanına sahip olacaklar, daha çok ilişki kurabileceklerdir. 
 • Bu faaliyetler için vize alamayanlar, seyahat imkanı bulamayanlar daha kolay yolla yeni müşteriler bulabilecek, yeni teknolojilere ulaşabilecek ve bu yeni teknolojileri hızlı bir şekilde üretime dahil edebileceklerdir.

 

Tohumculuk Sektöründe ilk olacak bir uygulamayı başlatmış olmanın heyecanı ve gururu içindeyiz. Bu yıl ilkini 19-25 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz turktedonlineseedfair uygulamamız ile tohumculuk alanında ilk defa bir sanal fuar gerçekleştirmiş olacağız. Fuarımıza  yurt içinden, yurt dışından ve TÜRKTED SEED NEWS haber bültenimiz okuyucularından büyük bir ilgi olacağına inanıyoruz. Her yıl düzenli olarak yapılacak olan uluslararası turktedonlineseedfair uygulamamızı Bakanlığımız, üyelerimiz ve paydaşlarımız ile birlikte daha da geliştirerek artan bir başarıyla gerçekleştireceğimize inanıyoruz. 

 

Fuara; 

 

 • Tohumculuk firmaları, 
 • Her türlü tohumluk hazırlama ekipmanı, laboratuvar alet ve malzemeleri üreticileri, 
 • Bitki koruma ürünleri üreticileri, 
 • Tohumluk kaplama ürünleri üreticileri, 
 • Bitki koruma ve besleme ürünleri üreticileri, 
 • Gübre üreticileri vb gibi tohumluk teknolojileri ve ürünlerinin üretimini ve ticaretini yapan kişi ve kuruluşlar katılabilecektir.

 

 

Fuara katılım ücreti 200 Avro olarak belirlenmiş olup katılımcı firmalara stand tahsis edilecektir. Katılımcı firmalar müracaat formunu doldurup ücretlerini yatırdıktan sonra kendilerine verilecek olen şifre ile kendilerine tahsis edilen alanda sergilemek istedikleri ürünlerini ve görsellerini elektronik ortamda seçtikleri stantlara yerleştireceklerdir. Fuar boyunca ziyaretçiler whatsapp üzerinden online görüşme ile chat ortamında her türlü yazışmayı yapabileceklerdir. 

 

Fuar süresince Türkted Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterliği ile Fuar Teknik Heyeti her türlü destek ve katkı için hazır bulunacaktır.

 

Ziyaretçiler fuarımızı ücretsiz olarak ziyaret edeceklerdir. Ziyaretçiler ziyaretçi giriş formunu doldurduktan sonra fuarın açık olduğu süre boyunca standları sanal ortamda ziyaret edebilecekler ve firma yetkilileri ile chat ortamında yazışma yapabileceklerdir. 

 

Sponsorluklar:

 

Turktedonlineseedfair uygulamamız için sponsorluklar;

1 altın (1.500 Avro), 

3 gümüş (Herbiri 750 Avro) ve 

5 bronz (Herbiri 500 Avro) olarak sınırlandırılmıştır.  

 

Sponsorlarımız için reklamlarını yapma ve logolarını kullanma yanında ücretsiz stand tahsisi yapılacaktır. 

 

Fuara katılım için Müracaat Formu ve stand bilgileri ile diğer hususlar bir sonraki duyuru ile sizlere iletilecektir.

 

Detaylı bilgi için lütfen Genel Sekreterliğimiz ile temasa geçiniz.

 

Saygılarımla,

 

Türkted Yönetim Kurulu adına

Dr. Mete KÖMEAĞAÇ, 

Başkan