ATA TOHUMCULUĞUN HUBUBAT TOHUMLUĞU TESİSİ POLATLI'DA AÇILDI

18 Haziran 2017, 12:28

ATA TOHUMCULUĞUN HUBUBAT TOHUMLUĞU TESİSİ POLATLI'DA AÇILDI

Özel sektöre ait Türkiye'nin en büyük hububat tohumluğu tesisi Ankara'nın Polatlı ilçesinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.


Özel sektöre ait Türkiye'nin en büyük hububat tohumluğu tesisi Ankara'nın Polatlı ilçesinde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Tesisin açılış törenine, TÜGEM Genel Müdürü Ali Karaca, TİGEM Genel Müdürü Halis Bilden’in yanı sıra kamu ve özel sektör temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. 1993 yılından kurulan ve 2002 yılından beri de TÜRKTED üyesi olan Ata Tohumculuk İşletmeleri Sanayii ve Ticaret A.Ş. tarafından hizmete açılan tesiste, saatte 20 ton hububat tohumluğu hazırlanacak ve 17 bin ton ürün depolanabilecek.

Ata Tohumculuk'un sahibi Ayhan Atalay, Türkiye tohumculuk endüstrisinin son 15 yılda çok büyük gelişme gösterdiğini savundu. Tesisi 4 milyon dolar yatırımla kurduklarını açıklayan Atalay, "Tohumculuk sanayindeki en son gelişmeleri takip eden şirketimiz, birisi yerli 5 ton/saat tohum hazırlama, 13 ton depolama kapasiteli, diğeri de şimdi açılışını yaptığımız 20 ton/saat, 17 bin ton depolama kapasitesine sahip en son teknoloji ile donatılmış, özel sektörün sahip olduğu en yüksek kapasiteli ve en modern tesislerden birini kurarak çiftçimizin hizmetine sunmuştur. Avrupa standartlarındaki tesisimizde, bu yıl sözleşmeli çiftçilere ürettirdiğimiz 10 bin ton hububat tohumluğunun dağıtımını öngörüyoruz. Ar-Ge çalışmalarımıza son iki yılda 300 bin dolar kaynak aktardık. Bu yatırım miktarı tohumculuk sektörü için yadsınamayacak önemdedir. Bu yatırımları yaparken, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın desteklerinden de yararlandık." açıklamasında bulundu.

  Tematik Medya